نشست «نقش سازمان‌های مردم نهاد در ارتقای سلامت زنان آسیب‌پذیر»

اولین نشست از سلسله نشست‌های تخصصی سلامت اجتماعی و توسعه با عنوان «نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در ارتقای سلامت زنان آسیب‌پذیر»، روز چهارشنبه اول شهریورماه ۱۳۹۶ در محل کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه برگزار شد. در ابتدای این جلسه آقای دکتر نصرتی رییس بخش آموزش کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه با معرفی مختصر به بیان اهداف آموزشی و پژوهشی این کرسی پرداخت. در ادامه، خانم دکتر صفیه شهریاری، جراح زنان و از فعالان اجتماعی در بخش سلامت زنان با اشاره به موادی از قانون اساسی درخصوص حق برخوردار بودن از خدمات بهداشتی برای همه افراد جامعه، به توضیح شاخص‌های اساسی در خصوص سلامت زنان در سه بخش «وقایع حیاتی و جمعیتی»، «شاخص‌های ابتلا به بیماری» و «شاخص‌های رفاهی» پرداخت. وی ضمن تشریح هرکدام از این شاخص‌ها، در زمینه شاخص‌های رفاهی عناوین «کیفیت زندگی»، «شیوه زندگی» و «پیامدهای اجتماعی بیماری‌ها» را تبیین و از عملکرد درخشان جمهوری اسلامی ایران در زمینه شاخص‌های سلامت در اهداف توسعه هزاره (MDG) تقدیر نمود.
دکتر شهریاری با اشاره به چالش‌های اساسی پیش روی سلامت زنان در جامعه شامل چالش‌های فرهنگی، آموزشی، اجتماعی و بهداشتی، تبعیض جنسیتی و مسأله برچسب‌زنی به زنان در معرض آسیب و خشنونت خانگی علیه زنان و دختران، راهکارهایی از جمله اتخاذ نگرش بین بخشی در جهت مشارکت سازمان‌ها، تمرکززدایی، ارتقای کمی و کیفی خدمات بهداشتی و اجتماعی، رشد سازمان‌های جامعه مدنی، تبادل اطلاعات و مستندات، اختصاص منابع مالی، وضع قوانین حمایتی بیشتر در حوزه سلامت زنان، بیمه سلامت، تأسیس دهکده ایمن و… را بیان نمود. سپس ضمن معرفی جامع «انجمن سلامت خانواده»، به معرفی مراکز مرتبط با آن درخصوص پیشگیری، درمان، توانمندسازی و توانمندبخشی زنان آسیب‌پذیر از جمله مرکز میخک، مرکز کاج، مرکز خیام و کینیک سیار پرداخت. دکتر شهریاری یکی از مشکلات عمده مراکزی همچون انجمن سلامت خانواده را  «عدم تخصیص بودجه» عنوان نموده و از مسئولان برای حمایت‌های بیشتر از سازمان‌های مردم نهاد درخواست همکاری کرد.
در ادامه این نشست، دکتر ابوعلی ودادهیر، عضو هیات علمی گروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و مسئول بخش روابط بین‌الملل کرسی یونسکو در سلامت اجتماعی و توسعه، ضمن خوشامدگویی به میهمانان و اعلام همکاری‌های روزافزون کرسی با انجمن سلامت خانواده، به بیان چکیده‌ای از مطالعات خود در زمینه خانواده و چالش‌های پیش روی آن پرداخت. وی با اشاره به اینکه بهترین سرمایه‌گذاری با بیشترین بازده در همه جهان، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش و ارتقای وضعیت زنان جامعه است، تلاش برای تغییر استراتژی‌های کلان جامعه به نفع زنان را خواستار شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *